neděle 25. října 2009

Co je nového kolem památníku v Králově Poli

Úvodem tohoto blogu chci ještě jednou zdůraznit, že jsem nikdy nebyl, nejsem a ani nehodlám býti členem jakékoliv politické strany či uskupení a žádným případem nesympatizuji s Komunistickou ani jinou stranou. Ne, že by toto prohlášení bylo až tak důležité, ale jsou lidé, kteří místo věcné diskuse uráží, zpochybňují a napadají.

Kdysi jsem se tu už o tomto památníku zmínil a je pravda, že to je pro mě docela citlivé téma. Ne snad proto, že bych osobně znal někoho ze zde pochovaných, nebo bych byl na tomto pietním místě nějak osobně zainteresovaný. I když v podstatě jsem, protože zde žiji a jsem součástí celého tohoto prostředí. V posledních letech si z tohoto místa někteří lokální politici vytvořili své politikum. Místostarosta za ODS Pelán jej poničil rozbrušovačkou. Jakýsi lokální politik z Hradce Králové na svém blogu na idnes.cz rovněž ví, co a jak, kdo je špatný a kdo dobrý.

Řada politiků tvrdí, že motiv srpu a kladiva na památník nepatří, protože se nejedná o oficiální symbol Rudé armády. Dalším tvrzením je, že není jisté, že tu je vůbec někdo pochovaný a pokud (hloupou shodou okolností...) ano, pak se stejně neví, o koho se jedná. Jedním z posledních trumfů těchto spoluobčanů je požadavek, na navrácení pomníku do "původního" stavu s tím, že už stejně nikdo neví, jak pomník vypadal a tak vlastně není co řešit.

Minulý týden jsem se shodou okolností setkal s lidmi, kteří o tomto pomníku mají co říct. Jsou to titíž lidé, kteří od počátku tohoto smyšleného sporu hájí zachování podoby památníku a jsou to rovněž titíž lidé, kteří jsou veřejně zostouzeni za svoje názory. Dovolím si připojit několik poznámek, neboť řadu dokumentů jsem na vlastní oči viděl.

  1. Srp a kladivo
    V současnosti je k dispozici kopie originálu rozkazu Josefa Stalina, ve kterém nařizuje Rudé armádě používat jako čepicový znak hvězdu s vepsaným srpem a kladivem. Na rozkazu je zajímavé, že jej psal Stalin rukou a původně napsal slovo "kladívko" (molotoček), což opravil. V tomto bodu je zřejmé, že srp a kladivo sem tedy patří, byť jako součást hvězdy (viz zápis v mém blogu se snímky obdobného pomníku v Banské Bystrici)

  2. Pochovaní vojáci
    V oficiální kronice Králova Pole je uveden jmenný seznam všech pohřbených vojáků, včetně místa úmrtí. V současnosti probíhá ověřování jednotlivých jmen (aby byl tento autentický seznam nezpochybnitelný), z celkového počtu 326 osob je v současnosti ověřeno cca 170 jmen.

  3. Původní podoba
    Původní podoba památníku je zachycena na fotografiích, které jsou uloženy v Archivu města Brna. Na původním památníku byla velká hvězda a velký srp s kladivem v podobě, kterou by občan Pelán ztěží vydýchal. Když jsem nasal velká, tak myslím opravdu velká.

Jak je vidět, není pravda, co nám naši lokální politici tvrdí. Nevím, proč neříkají pravdu a slovy majora z Pelíšků se ptám, komu tím prospějí? Nebo naopak, komu tím uškodí? Proč tolik vadí, že nás osvobodila Rudá armáda? Nebo teď bude moderní, že podobně jako náckové popírají holokaust budou někteří novodobí elitáři popírat existenci Rudé armády a bagatelizovat jejich oběti?

V podobných souvislostech je zvykem zmínit, co nám osvobození Rudou armádou přineslo. Lidé rádi mluví o krádežích kapesních a náramkových hodinek, o znásilňování a jiných zvěrstvech. Už se tolik nemluví o tom, že pokud se o podobném chování dozvěděla NKVD, zasáhla velmi citelně a exekuce byla provedena bez prodlení. Rovněž je připomínán únor 1948 a další roky rudého teroru. Za jednoznačného viníka je zde vždy označen Sovětský svaz. Výše uvedeným pochopitelně nepopírám, že se řada spojeneckých vojáků nechovala tak, jak měla.

Přátelé, dovolím si otázku z dějepisu pro 7. třídu obecné školy. O čempak se dohodl Stalin, Churchill a Roosevelt v Jaltě 1945? Byla to naprosto jednoznačná dohoda, ve které nás naši západní spojenci opět, stejně jako v roce 1938 odepsali. Připisovat tedy jednoznačně vinu Sovětskému svazu nelze. Soudruzi z Velké Británie a USA moc dobře věděli, co se v sovětském bloku děje, ale v tu chvíli jim byla bližší košile, nežli kabát a pamatujme, že USA moc potřebovali, aby se SSSR zapojilo na východě do války s Japonskem. (Další dohoda z této konference byla, že se v poválečných procesech nebudou trestat excesy spojeneckých armád, např. bombardování Drážďan, použití vodíkové bomby etc.)

Je zřejmé, že historie není nikdy jednoduchá. Přesto bych byl rád, kdyby alespoň vojáci, kteří u nás při osvobozování naší vlasti padli, měli klid.

Pokud ovšem politici ví, co znamená termín vlast...