středa 10. června 2009

Od Orisu k Omegám

Ačkoliv jsou hodinky v současnosti mojí největší zálibou, v tomto blogu jsem jim zatím poněkud macešsky věnoval pouze zbla prostoru. Přitom hodinky jako koníček jsou naprosto ideální, protože je to jediná záliba, která čas nekrade, ale naopak dává.

Už nějakou dobu jsem zastáncem a nositelem švýcarské značky Oris. Tato značka je ve všeobecném povědomí poměrně neznámá, zejména tedy ve srovnání s Omegou, Breitlingem, Rolexem či Tissotem. Čistě mezi námi - ty úplně nejlepší hodinářské značky z oblati Haute Horlogerie ("vysoké hodinařiny") by asi taky nikomu nic neřekly a přitom jsou ceny těchto hodinek ve srovnání třeba s Rolexem klidně desetkrát vyšší (a to prosím pěkně minimálně desetkrát).

Značka Oris vznikla v roce 1904 a za svoji historii dala světu minimálně datumovku systému Pointer Day (1937), což je šipka či vidlička, která indikuje datum ukázáním na příslušné čísílko na obvodu ciferníku. Že se jedná o oblíbený model dokládá skutečnost, že se model z roku 1984 vyrábí dodnes (ve třech velikostech - pro ženy, dorostence a muže). Firma staví na jednoduché filozofii: vyrábí pouze mechanické hodinky s charakteristickým designem a ve švýcarské kvalitě. (Švýcarská kvalita je obchodní značka, nikoliv např. hodnota přesnosti. Levná japonská Seika poráží v přesnosti mnohonásobně dražší švýcarské hodinky na hlavu a to nemluvím o quartzových strojcích.)

Jak se tedy mohlo stát, že jsem začal pokukovat po vyloženě konfekční a profláknuté značce, jakou Omega bezesporu je? V první řadě je to jak jinak touha srdce a žádost oka. Z celé produkce Omegy mě nejvíce přitahují modely z řady Omega Seamaster Aqua Terra s jednoduchým designem, hodinky naprosto univerzální jak pro oblek, tak i pro rifle či M65. Navíc na rozdíl od běžných oblekovek mají deklarovanou vodotěsnost 150 m, což je přece jen poněkud odlišuje.

Jak jsem nahoře neopomenul zmínit, Oris nikdy nedělal "baterkáče". V případě Omegy to neplatí, v minulosti dokonce tato značka produkovala i digitálky. Na obrázku je podle mého názoru asi nejkrásnější verze těchto hodinek s Co-Axialním mechanickým strojkem s automatickým nátahem, přesto jsou v nabídce i podstatně levnější verze s quartz strojkem (ale ne s modrými ručkami). V současnosti se nacházím v té úplně nejhorší fázi pořízení nových hodinek - přemýšlím, kde na ně sehnat peníze (tato vlastnost je společná všem chronomagorům). Jisté je, že se jedná o hodinky, které si svoji hodnotu drží celkem stabilně (když se smíříme s tím, že cca 20-30% ceny ztratí v okamžiku nákupu). Budoucnost ukáže, nakolik bude tato moje touha silná a zda-li mi budou tikat na ručičce a přinášet mi radost.
Poznámka pro znalce a chronomagory: jedná se o definitivní dream watch. Fakt...