Už nějakou dobu jsem zastáncem a nositelem švýcarské značky Oris. Tato značka je ve všeobecném povědomí poměrně neznámá, zejména tedy ve srovnání s Omegou, Breitlingem, Rolexem či Tissotem. Čistě mezi námi - ty úplně nejlepší hodinářské značky z oblati Haute Horlogerie ("vysoké hodinařiny") by asi taky nikomu nic neřekly a přitom jsou ceny těchto hodinek ve srovnání třeba s Rolexem klidně desetkrát vyšší (a to prosím pěkně minimálně desetkrát).
Značka Oris vznikla v roce 1904 a za svoji historii dala světu minimálně datumovku systému Pointer Day (1937), což je šipka či vidlička, která indikuje datum ukázáním na příslušné čísílko na obvodu ciferníku. Že se jedná o oblíbený model dokládá skutečnost, že se model z roku 1984 vyrábí dodnes (ve třech velikostech - pro ženy, dorostence a muže). Firma staví na jednoduché filozofii: vyrábí pouze mechanické hodinky s charakteristickým designem a ve švýcarské kvalitě. (Švýcarská kvalita je obchodní značka, nikoliv např. hodnota přesnosti. Levná japonská Seika poráží v přesnosti mnohonásobně dražší švýcarské hodinky na hlavu a to nemluvím o quartzových strojcích.)
Jak se tedy mohlo stát, že jsem začal pokukovat po vyloženě konfekční a profláknuté značce, jakou Omega bezesporu je? V první řadě je to jak jinak touha srdce a žádost oka. Z celé produkce Omegy mě nejvíce přitahují modely z řady Omega Seamaster Aqua Terra s jednoduchým designem, hodinky naprosto univerzální jak pro oblek, tak i pro rifle či M65. Navíc na rozdíl od běžných oblekovek mají deklarovanou vodotěsnost 150 m, což je přece jen poněkud odlišuje.
Jak jsem nahoře neopomenul zmínit, Oris nikdy nedělal "baterkáče". V případě Omegy to neplatí, v minulosti dokonce tato značka produkovala i digitálky. Na obrázku je podle mého názoru asi nejkrásnější verze těchto hodinek s Co-Axialním mechanickým strojkem s automatickým nátahem, přesto jsou v nabídce i podstatně levnější verze s quartz strojkem (ale ne s modrými ručkami). V současnosti se nacházím v té úplně nejhorší fázi pořízení nových hodinek - přemýšlím, kde na ně sehnat peníze (tato vlastnost je společná všem chronomagorům). Jisté je, že se jedná o hodinky, které si svoji hodnotu drží celkem stabilně (když se smíříme s tím, že cca 20-30% ceny ztratí v okamžiku nákupu). Budoucnost ukáže, nakolik bude tato moje touha silná a zda-li mi budou tikat na ručičce a přinášet mi radost.
Poznámka pro znalce a chronomagory: jedná se o definitivní dream watch. Fakt...