neděle 28. června 2009

Německé hodinky - Archimede

Na několik etap se pokusím přiblížit současnou produkci německých hodinářských firem, které se pohybují v segmentu "dostupných" značek. Jejich společným jmenovatelem je vynikající dílenské zpracování, většinou švýcarský strojek a cena, která nezruinuje rodinný rozpočet (jak který). Pokud zmiňuji švýcarský strojek, pak mám na mysli mechanický strojek, nikoliv cokoliv na baterie.

Povídání začnu značkou, kterou vzhledem ke kvalitě považuji za nejdostupnější, a to Archimede. Tato značka patří do skupiny Ickler, hodinářské manufaktury založené v roce 1924. Možná bych měl správněji než "hodinářské" napsat, že se jednalo o továrnu na výrobu hodinkových pouzder, což ostatně Ickler dělá dodnes. Kromě výroby pouzder pro řadu hodinářských i pseudohodinářských firem (ono to funguje asi takhle: v lepším případě si firma koupí pouzdro od Icklera, strojek od ETA, k tomu dobastlí ciferník a ručičky a má vlastní hodinky; v horším případě si hodinky nechá zbastlit v Číně, jako například Prim-MPM) vyrábí Ickler i hodinky, a to pod několika značkami:

  • Limes - oblekovky, čili hodinky společenské
  • Archimede - hodinky sportovní a reminiscenční B-uhr
  • Defakto - hodinky ryze designové
  • Autran & Viala - oblekovky, tentokrát i quartzové

Z těchto čtyř značek jsou alespoň u nás bezkonkurenčně nejpopulárnější hodinky značky Archimede. Na první pohled zaujmou kvalitními pouzdry z nerezové oceli (kartáčované i leštěné), velmi kvalitními ciferníky s gilošováním a velmi kontrastním tiskem a zejména vynikající cenou. O kvalitě hodinek Archimede svědčí i to, že v roce 2008 byl model Archimede Pilot Chrono vyhlášen nejlepšími hodinkami roku v kategorii do 1000 €.

V modelové řadě Archimede nalezneme:

  • Pilot Chrono, již zmíněný velmi úspěšný model pilotních hodinek, odkazující k tradici B-uhr. Hodinky jsou osazeny švýcarských chronografem Valjoux 7750 a zezadu mají průhledné dýnko. Hodinky jsou velmi příjemně nositelné a disponují přehledným a dokonale čitelným ciferníkem. Sám jsem tyto hodinky nosil řadu měsíců a nelze jim skoro nic vytknout. Při přímém srovnání např. s B-uhr Steinhart vynikne jejich dokonalé dílenské zpracování. (Povzdech: kdyby to uměli stejně i v Primu, bez řečí o "tradici", bez hry na sentimentální city, ale zato s dokonalým řemeslem.) Variantně je nabízeno pouzdro s PVD úpravou.
  • Pilot, čili klasické B-uhr s pouzdry o průměru 39m 42 nebo 45 mm a černým, nebo světlým ciferníkem. Hodinky jsou standardně osazeny strojkem ETA 2824-2 (žádná vysoká hodinařina, ale osvědčená klasika).
  • Vintage, nejnovější přírůstek v rodině Archimede. Takhle vypadaly hodinky před 50 a více lety, takže pokud chcete zdůraznit svoji konzervativnost, máte možnost. Viz fotografie v úvodu článku. Opět ETA 2824-2.
  • Arcadia, klasické moderní oblekovky. Ničím na první pohled nezaujmou, na druhý pohled vynikne právě jejich jednoduchost v designu a dokonalost provedení. O těchto hodinkách jsem silně uvažoval, než jsem koupil Oris Classic Date, které jsou přeci jen ve stejné třídě o chlup výše. Opět ETA 2824-2.
  • Sport Taucher jsou robusní hodinky určené pro sport včetně potápění. Osobně na nich velmi oceňuji osobitý vzhled, což v dnešní době není málo (většina výrobců kopíruje osvědčený design Rolex Submariner nebo Omega Seamaster). Vodotěsnost 300 m je předurčují k dovádění nejen ve vířivce (tam uděláte podle mě větší parádu s kolotočem JetSet), ale i při vážném potápění v moři. Opět je variantně nabízena PVD úprava, na rozdíl od pilotek bych o ní asi i uvažoval, i když bach dal nakonec přednost klasické kartáčované oceli.
  • Archimede Outdoor, podle mého nejslabší článek nebízené kolekce, i když si asi svoje zákazníky najdou. Pokud jde o model bez chronografu, tam jim bude zdatně konkurovat právě Sport Taucher a verze s chronografem mi osobně přijde jako nemastná a neslaná.

Značka Archimede nabízí velmi kvalitní hodinky za velmi přijatelnou cenu. V daném segmentu jí sice mohou konkurovat i jiné značky (Steinhart, Prim - Elton), ale vlastní provedení je většinou převyšuje. Nevýhodou naopak může být, že se jedná o značku poněkud neznámou (na trhu od roku 2003), rozšířenou spíše mezi chronomagory než běžnou populací a pokud někdo v hodinkách hledá i prestiž a společenské uznání, měl by se raději poohlédnout jinde.

Na českém trhu hodinky prodává Chronoshop. Fotografie převzaty ze stránek Archimede, zobrazené hodinky zleva: Vintage, Pilot Chrono, Sport Taucher.