Pro pobavení si dovolím opublikovat pár faktů o tomto velmi zajímavém mostu.
Konstrukci mostu navrhnul na počátku čtyřicátých let Donald Bailey, úředník britského Ministerstva války pod vedením A.M. Hamiltona. Řešení tohoto mostu bylo patentováno, přijato do výzbroje a v roce 1943 byl tento most poprvé použit spojenci v Itálii. Bailey Bridge byl v průběhu války použit na všech frontách a nelze vyloučit jeho použití i v zemích bývalého SSSR, kam se mohl dostat v rámci spojenecké pomoci.Po druhé světové válce se Bailey Bridge rozšířil nejen na ostatní území Britského společenství národů (např. Indie), ale díky UNRRA se rozšířil v zemích střední a východní Evropy. Tímto způsobem se tyto mosty dostaly i na naše území.
Popis konstrukce Bailey Bridge (převzato z http://www.fronta.cz/ a www.davar.cz/badatelna):
Konstrukce těchto mostů je dobře promyšlená. Základem je svařovaný konstrukční prvek o rozměrech cca 3150x1550x180 mm a hmotnosti okolo 260 kg. Používá se na vodorovné nosníky a teoreticky zřejmě i svislé konstrukce pilířů. Prvek je svařovaný z ocelových profilů a plechových dílců pevnostní řady "52" (mez pevnosti v tahu 520 MPa, to je zatížení cca 52 kg na 1 mm2 průřezu). Horní a dolní pás tvoří dvojice profilů U 4" x 2" (101,6 x 50,8 mm, zhruba naše U 100) otočených stojinami k sobě. Svislice a šikmé zavětrování jsou z profilu I 3" x 1,5" (76,2 x 38,1 mm, zhruba naše I 80), výztuhy na spojích jsou z plechu tloušťky 1/4" (6,35 mm). Tyto prvky se spojují čepy o průměru 48 mm (to kupodivu neodpovídá žádné palcové míře) narážených buď do zesílených konců horních a dolních pásů pro vodorovné napojení, nebo do příčných výztuh mezi pásy pro vertikální napojení těchto prvků.
Prvky lze montovat a spojovat jak na délku, tak pro zvýšení únosnosti buď nad sebe nebo i vedle sebe. Rozteč mezi hlavními nosníky mostu daná konstrukcí příčníků je cca 3,70 m. Kostra mostovky (vozovky) je tvořena příčníky I 10" (254 mm, cca I 260) položenými na hlavní pásy a podélníky I 3". Kostra mostovky může být namontována jak na horní (výjimečně), tak i na spodní pás. V případě montáže několikapatrového nosníku, pak tedy může být i mezilehlá. Samotná mostovka pak může být např. dřevěná, či z ocelového plechu, trubek, klád a podobně.
Příhradový nosník má tvar dvou spojených písmen K. Na koncích jsou zakončení typu samec/samice umožňující snadné spojení příhrad pomocí ocelových čepů. Mostovka pak nabízí komunikaci o šířce cca 3,5 m. Příčné nosníky uchycené ke spodní části příhrad přesahují mostní konstrukci a slouží k montáži chodníků vedle vozovky. Příhradové nosníky je možné umisťovat vedle sebe i nad sebou (většinou max. 3), vznikají pak mostní konstrukce označované kódy X/Y, kde X je počet příhrad v podélném směru a Y je počet příhrad nad sebou. V našich končinách je nejběžnější konfigurace 2/1. Nosnost mostu se zdvojením či ztrojením příhrad výrazně zvyšuje, například 45 m dlouhý most v konfiguraci 3/3 unesl tank Churchill i s přepravníkem, tedy celkem 70 tun! Mostovku nesou příčné nosníky, na nichž spočívá vozovka z prken nebo ocelová (ta zejména u vojenských aplikací, kdy dřevo příliš trpělo přejezdy tanků).
Stavebnici doplňují další prvky pro krajní pole, svislé výztuhy, svorky, ložiska a patřičné nástroje a montážní přípravky (viz. obrázek).
Mosty se montují zpravidla na břehu a vysouvají v ose na protější břeh. Montáž mostu provádí ženijní četa, vybavená nákladním automobilem tak, že postupně sestavuje jednotlivé segmenty na zemi a za pomoci nákladního automobilu jej postupně "tlačí" k protějšímu břehu. Při tomto způsobu montáže je na zemi vždy vyšší počet segmentů než ve vzduchu, aby nedošlo k převážení. Lze je však samozřejmě montovat i letmo a nosníky se dají využít i pro opravy či zesílení stávajících mostních konstrukcí.
úterý 30. června 2009
Comeback Bailey mostů
Proč Paroubek svrhnul vládu?
Odpověď je snadná a kupodivu stejná, jako ta na otázku, proč vyhrál krajské volby. Protože třicet!
Nechápete?
Je to snadné. Sociální demokracie na úkor českého zdravotnictví začala plnit volební sliby a v krajských nemocnicích platí za pacienty poplatky. Spousta našich občanů, zejména těch slušně řečeno naivních si mne ruce, jak s tím vydrbali.
Omyl. Ještě nevydrbali a nevydrbou. Ono totiž bude často vydrbáno s nimi. Kdypak že to nastane to globální vydrbání s voliči sociální demokracie? Inu na jaře 2010, až budou muset začít platit daň z darů, které přijali v tomto roce od krajů. Ony se totiž všechny dary pěkně nasčítají a finanční úřad to pak obdarovaným pěkně spočte.
Ahá, a japak s tím souvisí svržení vlády?
I tato odpověď je nasnadě. Jen si stačí promítnout do časové osy, kdy začnou finanční úřady požadovat zaplacení této daně a kdy měly proběhnout řádné volby. A aby šli k volbám voliči, kteří mají v příliš živé paměti obsílku s modrým pruhem, to si Jirka ze srdce nepřeje. (Ostatně proto nechtěl, aby byly předčasné volby v červnu. Lidem se musí dát čas, aby zapomněli.)
Zdroj obrázku
neděle 28. června 2009
Echtovní hodinky pro chronomagora
Malé odbočení pod čarou na téma ETA/Valjoux
Možná si řeknete, co mají společného tyto strojky s produkcí konkurenčních firem. Inu mají. Zjednodušeně řečeno je Ebauché strojek polotovar, který si firma dozdobí, opatří např. vlastním rotorem, a vyryje na něj svůj název. Toto činí nejen firmy v rámci Swatch Group (např. Omega Co-Axial je "pouze" upravená ETA), ale i hodinářské firmy velmi slovutné a mimo Swatch stojící - Breitling, Tag Heuer apod. Pochopitelně se to Nicolas Hayekovi nelíbilo, bodejď. Je to stejné, jako kdyby si např. Renault kupoval motory od VolksWagenu, dal na ně svoji značku a tvrdil, že vyvinul nejlepší motor na světě (toto přirovnání není přitažené za vlasy, v hodinářské branži to bohužel takto chodí).
Do budoucna budou mít hodinářské firmy tři možnosti, co dál:
- buďto se s tím smíří, na strojcích bude vygravírované ETA a už je nebudou moci označovat svými značkami
- nebo se s tím nesmíří a koupí si strojky jinde
- no a v nejlepším případě si vyvinou strojky vlastní
AD 1: toto řešení bude vyhovovat asi jen malým a nezávislým producentům v segmentu levných hodinek do 1000€. Již nyní s tím nemají problém značky jako Archimede, Precista, Steinhart a další.
AD 2: možnost koupit strojek jinde existuje, její jméno je Sellita. Např. Oris u některých modelů nahradil ETA 2824 strojkem Sellita SW200, který má přibližně stejné parametry (27 kamenů oproti 26 u ETA). Zajímavé je, že Oris tento strojek obratem označil jako Oris Caliber 733 a instaloval tam svůj červený rotor.
AD 3: na toto řešení čekají snad všichni chronomagoři světa. Svoje řešení in-house kalibru už ohlásil např. Breitling a snad se něco chystá i u Tag Heuer.
Jak je na tom tradiční český výrobce Prim z Nového Města nad Metují? Po pravdě řečeno nijak slavně. Do svých už tak předražených modelů dává standardní strojky ETA (viz bod AD1), které ovšem označuje jako svoje kalibry (viz bod AD2) a současně ohlásil, že na trh hodlá uvést vlastní kalibr (viz bod AD3). K tomuto prohlášení ale panuje všeobecná skepse.
Mít v portfoliu vlatní in-house kalibr znamená výrazný posun značky od spotřební kvality k haute horlogerie. Když pominu levné značky s vlastními kalibry (typicky Seiko, Orient, Seagull či Citizen, kteří chrlí mnoho milionů hodinek ročně), či poněkud exotické ruské značky Poljot, Vostok, Šturmanskie atd. (ve skutečnosti se jedná např. o staré švýcarské kalibry, které se vyráběly v dobách SSSR licenčně na původních strojích ři německé kalibry, které se vyráběly bez licence na strojích ukořistěných během Druhé světové války), není vlastní kalibr běžný. Je velmi málo zejména malých manufaktur, které by vývoj a výrobu zvládly. Mezi ně patří např. firma Nomos z příhraničního Glashütte. I na tomto příkladu je zřetelně vidět, jak Primu ujel vlak, protože ještě v devadesátých letech patřil k nemnoha firmám světa, které výrobu vlastních strojků zvládly.
Německé hodinky - Archimede
Povídání začnu značkou, kterou vzhledem ke kvalitě považuji za nejdostupnější, a to Archimede. Tato značka patří do skupiny Ickler, hodinářské manufaktury založené v roce 1924. Možná bych měl správněji než "hodinářské" napsat, že se jednalo o továrnu na výrobu hodinkových pouzder, což ostatně Ickler dělá dodnes. Kromě výroby pouzder pro řadu hodinářských i pseudohodinářských firem (ono to funguje asi takhle: v lepším případě si firma koupí pouzdro od Icklera, strojek od ETA, k tomu dobastlí ciferník a ručičky a má vlastní hodinky; v horším případě si hodinky nechá zbastlit v Číně, jako například Prim-MPM) vyrábí Ickler i hodinky, a to pod několika značkami:
- Limes - oblekovky, čili hodinky společenské
- Archimede - hodinky sportovní a reminiscenční B-uhr
- Defakto - hodinky ryze designové
- Autran & Viala - oblekovky, tentokrát i quartzové
Z těchto čtyř značek jsou alespoň u nás bezkonkurenčně nejpopulárnější hodinky značky Archimede. Na první pohled zaujmou kvalitními pouzdry z nerezové oceli (kartáčované i leštěné), velmi kvalitními ciferníky s gilošováním a velmi kontrastním tiskem a zejména vynikající cenou. O kvalitě hodinek Archimede svědčí i to, že v roce 2008 byl model Archimede Pilot Chrono vyhlášen nejlepšími hodinkami roku v kategorii do 1000 €.
V modelové řadě Archimede nalezneme:
- Pilot Chrono, již zmíněný velmi úspěšný model pilotních hodinek, odkazující k tradici B-uhr. Hodinky jsou osazeny švýcarských chronografem Valjoux 7750 a zezadu mají průhledné dýnko. Hodinky jsou velmi příjemně nositelné a disponují přehledným a dokonale čitelným ciferníkem. Sám jsem tyto hodinky nosil řadu měsíců a nelze jim skoro nic vytknout. Při přímém srovnání např. s B-uhr Steinhart vynikne jejich dokonalé dílenské zpracování. (Povzdech: kdyby to uměli stejně i v Primu, bez řečí o "tradici", bez hry na sentimentální city, ale zato s dokonalým řemeslem.) Variantně je nabízeno pouzdro s PVD úpravou.
- Pilot, čili klasické B-uhr s pouzdry o průměru 39m 42 nebo 45 mm a černým, nebo světlým ciferníkem. Hodinky jsou standardně osazeny strojkem ETA 2824-2 (žádná vysoká hodinařina, ale osvědčená klasika).
- Vintage, nejnovější přírůstek v rodině Archimede. Takhle vypadaly hodinky před 50 a více lety, takže pokud chcete zdůraznit svoji konzervativnost, máte možnost. Viz fotografie v úvodu článku. Opět ETA 2824-2.
- Arcadia, klasické moderní oblekovky. Ničím na první pohled nezaujmou, na druhý pohled vynikne právě jejich jednoduchost v designu a dokonalost provedení. O těchto hodinkách jsem silně uvažoval, než jsem koupil Oris Classic Date, které jsou přeci jen ve stejné třídě o chlup výše. Opět ETA 2824-2.
- Sport Taucher jsou robusní hodinky určené pro sport včetně potápění. Osobně na nich velmi oceňuji osobitý vzhled, což v dnešní době není málo (většina výrobců kopíruje osvědčený design Rolex Submariner nebo Omega Seamaster). Vodotěsnost 300 m je předurčují k dovádění nejen ve vířivce (tam uděláte podle mě větší parádu s kolotočem JetSet), ale i při vážném potápění v moři. Opět je variantně nabízena PVD úprava, na rozdíl od pilotek bych o ní asi i uvažoval, i když bach dal nakonec přednost klasické kartáčované oceli.
- Archimede Outdoor, podle mého nejslabší článek nebízené kolekce, i když si asi svoje zákazníky najdou. Pokud jde o model bez chronografu, tam jim bude zdatně konkurovat právě Sport Taucher a verze s chronografem mi osobně přijde jako nemastná a neslaná.
Značka Archimede nabízí velmi kvalitní hodinky za velmi přijatelnou cenu. V daném segmentu jí sice mohou konkurovat i jiné značky (Steinhart, Prim - Elton), ale vlastní provedení je většinou převyšuje. Nevýhodou naopak může být, že se jedná o značku poněkud neznámou (na trhu od roku 2003), rozšířenou spíše mezi chronomagory než běžnou populací a pokud někdo v hodinkách hledá i prestiž a společenské uznání, měl by se raději poohlédnout jinde.
Na českém trhu hodinky prodává Chronoshop. Fotografie převzaty ze stránek Archimede, zobrazené hodinky zleva: Vintage, Pilot Chrono, Sport Taucher.
Švýcarské hodinky jsou drahé!
1. proč autor článku mluví pouze o hodinkách ze Švýcarska a ne třeba z Německa. Vždyť hodinky z manufaktur v Glashütte jsou často výrazně dražší, než běžná švýcarská produkce nehledě třeba k hodinkám z produkce Eltonu (nástupce Primu v Novém Městě nad Metují), v jejichž případě jde pouze o velké navoněné nic (což by si zasloužilo vlastní článek).
2. proč autor nenapíše, že dnešní hodinářský průmysl netáhnou zákazníci v Evropě nebo USA, ale v Rusku a Číně. A dokud neklesne poptávka na těchto bezedných trzích, nikdo nemá důvod ceny snížit. Mimochodem, letos zdražily značky Omega, Tag Heuer i Breitling, vždy nejméně o 10% a navzdory krizi.
Navíc - a to považuji za důležité z hlediska marketingu - pokud si Swiss Made značky podrží stávající cenovou hladinu, budou zase o chlupec luxusnější, protože nedostupné.
Mimochodem - už dlouho zastávám názor, že hodinářská budoucnost není ve Švýcarsku, ale v Německu. Ale o tom zase až někdy jindy.
Post scriptum pro rejpaly: pokud si myslíte, že tyhle dětský plasťáky (byť Swiss Made Flik-Flak) tu nemají co dělat, tak mají. Flik-Flak a Swatch drží prodeje a přináší vyšší zisky, než všechny ostatní prémiové značky ve stáji Swatch Group dohromady... Tož tak.
Zdroj obrázku
Chybíš nám, a co dál...?
Tak mě napadlo, co asi může následovat...? Tipuji, že kromě teorie spiknutí, úkladné vraždy zosnované FBI, CIA, KGB nebo Mossadem (to podle národnosti truchlících) máme na spadnutí ještě jednu teorii. Michael nezemřel, podstrčené tělo nebylo jeho a je jen otázkou času, kdy se k nám zase vrátí (stejně jako Elvis Pelvis).
Jen si říkám, jak je to možné. Majkl byl v podstatě odepsaný, bez peněz (v relativním smyslu, furt jich měl víc, než my všichni dohromady) a v globálním showbusinessu po něm neštěknul ani pes filipes. Díky jeho kriminální minulosti si žádný producent netroufnul na spolupráci s ním a najednou toto. Svět se zbláznil, držte si klobouky.
Zdroj obrázku
sobota 27. června 2009
Výlet do Čížova
Furt nic? Dobře, Čížov najdete tady.
Ráno jsme ve třech autech vyrazili z Brna směr Znojmo, které jsme ovšem mazácky minuli a po zhruba hodince jsem zaparkovali před budou Správy národního parku. Hezky opravená budova nás ovšem nezajímá svým současným posláním, nýbrž svým původním. V budově postavené na sklonku třicátých let sídlila finanční stráž (prosím nezaměňovat s nynějšími finančními úřady, nebo snad celníky; kredit finanční stráže byl podstatně vyšší). Krátce jsme nahlédli do prvního patra, kde je jakási expozice pro děti - naše děti zcela nezaujala, ale věřím tomu, že si zde někdo za evropské peníze pořádně namastil kapsu. V suterénu budovy se nachází dvě echtovní střílny (jedna je vidět i ze silnice), je vidět, že se tehdy opravdu počítalo s tím, že si republiku vzít nedáme (a nebýt Beneše, ani bychom si ji vzít nenechali). Protože jsme tu již byli a protože jsme začínali dostávat hlad, vyrazili jsme rovnou směrem do Hardeggu (jíst jsme chtěli v Čížově, takže jsme museli napřed ujít skoro 8 km s nehezkým převýšením). Cesta pěkně ubíhala, houby podél cesty vystrkovaly hlavičky a za chvíli jsme dorazili na vyhlídku nad Hardeggem. I když nám dnes počasí moc nepřálo a nebyla modrá obloha, pohled na Hardegg je dechberoucí (pouze zveřejněná fotka pochází z roku 2007, kdy byly lepší podmínky pro fotografování). V místní boudě jsme poseděli a popovídali jsme o všem možném, abychom asi za půl hodiny vyrazili k dnešnímu cíli, tedy dolů do vesnice. Další historické památky na nás čekaly pře Dyjí - řopíky vz. 37 a hlavně původní celnice (dodnes jsou patrné díry po kulkách z období šarvátek s Freikorpsem). Jestli bych si někdy neco přál, tak je to právě takový domeček na místě se silným geniem loci.
Přes Dyji vede hraniční most, na kterém podle barvy poznáte, na které straně hranice jste (naše je světlejší). Hned za mostem je po levé straně budova rakouské celnice (už opuštěné) a hospoda, ve které "mluví čhéski" a mění koruny za ojra v kurzu 1:28. Na baru neprodávají nic, nezdrželi jsme se. Hardegg je nádherná a typicky rakouská vesnice. Veškerá tráva ve vesnici je sestříhaná na vojenskou míru 3 cm (když píšu veškerá, myslím VEŠKERÁ), na ulici nepotkáte toulavého psa, nikde se neozývá ani štěkot, vše je upravené, až hrůza. Vlastní hrad je nádherný jak z dálky, tak i z blízka. Tak trochu připomíná Landštejn či Boskovice, zaplatíte vstupné (rodina kolem pětistovky), dostanete tištěný průvodce a jdete sami. V několika zachovaných budovách žije von Hardegg a provozuje tu muzeum Maxmiliána Mexického a kavárnu. My jsme se spokojili jen se zmrzlinou (za čtyři zmrzliny se vejdete do dvou stovek), ovšem vynikající.
Dnešní počasí bylo brutální, chvíli to vypadalo na déšť, chvíli na žhavé léto. Pro cestu zpět bohužel padl los na léto a protože byly lesy z předchozích dnů důkladně propršené, cítili jsme se jako v prádelně. Zpět do Čížova jsme se přivlekli jako Husajnova armáda do Bagdádu, děti pletly nohama a tak vedla jediná cesta logicky do hospody. Pivo zasyčelo a smažák chutnal. Až na mouchy a na skutečnost, že na talíři avizovaná zelenina byla zastoupena třemi měsíčky rajčete jsme byli naprosto spokojeni a mohli jsme (po vyprošťováku ve formě kafe, protože jsem skoro usnul) vyrazit k domovu. Apropos kafe - z nabídky jsem zvolil vídeňskou a ačkoliv nikterak nevybočila ze standardu v podnicích tohoto typu, tak slazenou šlehačku rostlinného původu by si mohli opravdu odpustit.
Další moje fotografie z Čížova najdete zde
Novinářské žně
Zrovna jako povodně. Je mi upřímně líto všech, kteří byli povodněmi jakkoliv postiženi, ale rozhodně mě nenechává v klidu počínání novinářů, kteří jako obvykle hrají jen a pouze na emoce. Protože emoce prodávají, emoce přitahují a když jsou diváci, je reklama a když je reklama, jsou penízky. A o peníze jde vžy až na prvním místě.
PS: Pepo, omlouvám se, že opět píšu o tom, co mě štve. Slibuji, že příště napíšu o tom, co mě baví. Třeba o nových hodinkách, které se ti tolik líbily.
čtvrtek 25. června 2009
Procházka Prahou
neděle 21. června 2009
Už máte zásobu žárovek?
Od roku 2010 pak nepůjde uvádět na trh už ani žárovky o příkonu vyšším než 75 wattů. Do roku 2012 se pak budou stahovat z trhu žárovky až do příkonu 15 wattů. Od roku 2016 nebude možné nabízet ani halogenové žárovky. Zdroj
Jak jsem nešel do muzea
Značně rozladěn jsem nasměroval rodinu k náhradnímu cíli - Špilberku. Na Špilberku probíhá obdobná výstava „Baroko – Příběhy barokního Brna“. Na Husové jsme se podívali na chaos v kolejích (ulice už je rok zavřená, práce snad finišují a již jsou položeny koleje pro šalinu; u křižovatky s Pekařskou je jakýsi šílený chaos, který určitě potěší zejména řidiče z venkova) a vyšlápli jsme si kopec ku hradu.
Na prvním nádvoří je pokladna - bez jakéhokoliv označení, natož provozní doby. Vhrnuli jsme se dovnitř - a byli jsme vyhozeni s tím, že už je zavřeno (bylo 16:20). Svoje rozhořčení jsem si nenechal pro sebe. Venku jsme se od černého dozvěděli, že expozice je sice otevřena do 17:00, ale pokladna zavírá v 16:15.
Pamatuje te si slavnou scénu "Chci snídani" (I want a breakfast) z filmu Falling down? Přesně takhle jsem se cítil a přesně takhle jsem měl chuť zareagovat. Byl by to takový problém mi ten lístek prodat o 5 minut později? Respektive 4 lístky, které jsou docela drahé?
Odpověď je nasnadě - nebyl!
čtvrtek 18. června 2009
Už je zpátky!
středa 17. června 2009
Tajemný magnetismus
Mimochodem - do prodeje nabízím Oris Classic Date. Proč asi...
neděle 14. června 2009
Všechno bude, i důchody
pátek 12. června 2009
Jak jsem přišel o iluze
čtvrtek 11. června 2009
Máte pocit, že život je fajn?
Kupujeme byt od města. Rok postavení 1946, použitý materiál suť z válečných ruin, životnost max. 60 let. Ideální k bydlení ve 21. století. Co ale dělat, když se někde musí bydlet. Letos jsme si prošli martýriem získání hypotéky a naštěstí se vše podařilo, peníze jsme městu dali, pan starosta podepsal smlouvu, katastrální úřad byt zapsal a převedl, prostě pohádka.
Jak pro koho ovšem...
Stačí jedna neoprávněná exekuce na majetek města a... Inu, posuďte sami...
Sdělení nájemcům prodávaných bytových jednotek
Usnesením Městského soudu v Brně ze dne 30.04.2009, č.j. 26 Nc 1259/2009-4, byla na majetek statutárního města Brna, MČ Brno – Královo Pole nařízena exekuce k vymožení neexistující pohledávky ve výši 2.075,- Kč. Ačkoliv byly ze strany Úřadu městské části Brno – Královo Pole ihned učiněny veškeré nezbytné právní úkony směřující k zastavení této neoprávněné exekuce, nemůže statutární město Brno, MČ Brno – Královo Pole až do pravomocného rozhodnutí soudu o zastavení exekuce nakládat se svým majetkem. Tento zákaz se týká také prodeje bytových jednotek. Ing. Ivan Kopečný, v. r. starosta MČ Brno-Královo Pole
V našem bloku se v tuto chvíli jedná o 12 bytů. Jejich majitelé mají vyřízení hypotéky, peníze už z valné většiny zaplatili a teď mají peška vymalovanýho. Banka jim dá nůž na krk zleva, exekutor zprava. Při rychlosti naší justice mají o pár vrásek postaráno.
Zdroj textu
Zase ta Omega
Vlevo jsou klasické Omega Seamaster Aqua Terra v bílém provedení s modrýma ručkama, vpravo Omega Seamaster Aqua Terra Railmaster, tedy - jak říkáme u nás doma "koloťuk edition". Jejich poznávacím znamením je výhradně černý ciferník a absence datumovky. Konečně nějaký výrobce přišel nato, že méně je více. Hnutí za zdravou snídani už máme. Navrhuji založit hnutí za odstranění datumovky!
Zdroj obrázků
O tohle se musím podělit
Výsledek je hoden zapamatování, protože autorem hudby je Ennio Morricone, autor hudby k filmu (špagetovému westernu) Sergio Leoneho The Good, the Bad and the Ugly (Hodný, zlý a ošklivý - 1966).
Jak to znám
Jak to znělo v osmdesátých letech naživo
Jak to taky může znít
Knížepanská proměna
Pana knížete jsem vždy považoval za rozumného člověka, dokonce za nejlepšího z ministrů za Stranu zelených (ve srovnání s Džamilou a Kocábem každopádně). Velmi jsem oceňoval jeho kasárenské výrazy, když hovořil na adresu nejmenovaného státu při našich jižních hranicích. (Ano, mám na mysli přesně ten stát, který dal světu Adolfa Hitlera, sacherův dort a wiennerschnitzel mit kartofelnsalat). Ale současný vývoj mě nechává poněkud na pochybách, proč se rozhodl spáchat politickou sebevraždu až takto okázalým způsobem.
Zdroj obrázku
Hledá se Jirka!
Zdroj obrázku
středa 10. června 2009
Od Orisu k Omegám
Jízda veteránů
pondělí 8. června 2009
Zelená smrt
Projev zvůle místní samosprávy
Bylo nebylo. Tedy bohužel bylo. Dnes jsem v jakési pracovní záležitosti musel navštívit Ersékújvár a jak je mým zvykem, chtěl jsem zaparkovat u chodníku naproti nejmenované navštívené instituce. Jaké bylo moje překvapení, když jsem uviděl (v tomto pořadí):
- dopravní značku Zákaz stání
- stojící auta s botičkama
- kasírující městské kovboje
- fungl novou závoru u budky, tedy mýtnice
Jaké z toho plyne ponaučení? Máte prázdné placené parkoviště? Zalobujte na místním úřadě a nechte všude v okolí nainstalovat příslušné dopravní značky. Jejich instalaci spolehlivě zaplatí prvních pár chudáků, co si jí nevšimnou a vy budete klidně vydělávat a vydělávat a vydělávat...
Mimochodem: úplně stejný postup zvolilo město v případě parkhauzu na Leninově třídě v Brně, taky po jeho otevření (hodina tehdy stála tuším 60 korun) vyzdobili okolí zákazy zastavení (v tomto byli důkladnější).
neděle 7. června 2009
Horská dráha
Mimochodem - u přístaviště je více atrakcí, kde člověk visí hlavou dolů. Ale asi nejhorší zvěrstvo je kabinka pro dva, která se vystřeluje na dvou bungee do výšky kolem třiceti metrů a různě se ve vzduchu převaluje, rotuje a dělá vylomeniny, které vedou akorát tak k pořádné inventuře bříška.
pátek 5. června 2009
Quartz - je to pro mě?
Minulý týden ve mně ale začal hlodat červíček. Jedny z hodinek, které bych chtěl mít jsou Omega Seamaster Aqua Terra (případně Railmaster) a u nich mě napadla kacířská myšlenka, že bych je možná snesl i v quartz provedení. Je to sice hodně nevýhodné, vždyť samotný strojek má cenu sotva několika stokorun, ale na druhou stranu se o ně člověk opravdu nemusí mnoho starat (na rozdíl od automatů, které se mi doma vrtí v natahovači, což manželku dovádí k šílenství). Zatím tomu nechávám čas, tak uvidíme.
Nedávno jsem psal dotaz do jednoho obchodu v Německu, kde je nabízí za slušnou cenu, ale zatím čekám na odpověď. Asi na ně nesmím moc spěchat, protože je krize a v krizi ani Němec nepracuje.
Aktualizace 6.5.: dnes jsem si byl hodinky vyzkoušet na ruce. Průměr těsně pod 40 mm (menší, než moje současné), ale přesto nikoliv malé (a ani přerostlé do velikosti kolotoče, jak je dnes v módě). Ciferník je plastický (měl jsem krémovou variantu), logo Omega rovněž. Stroj pohání kalibr Omega 1120, což je zajímavější, než klasická ETA. Quartz variantu na krámě neměli, měla by být levnější a asi jen 2x dražší, než v Německu.
Stejné jako kdysi
Jak jsem se později dozvěděl z otevřených zdrojů, bylo na místě značně veselo. Šťouchance, nadávky, štulce, urážky, trhání vlasů, vyrážení zubních náhrad, prostě fronta jako na banány. (Tohle bych naordinoval dnešním mladým mistrům světa, i když by asi neuvěřili, že jsme tak kdysi žili.)
Vyplatí se vůbec prodejci akce, u které dává slevy až 70%? To se ví, že ano! Sice mu to trošku pustí žilou, ale né zase tak moc (ne vše je z takovou slevou) a hlavně se o něm mluví a to je reklama, která se cení. Takže touto dobou už i krajané za velkou louží ví, že ve Schallingradu je obchod, kde si pro pár cetek China Export dávají krajánci do zubů. A tak to má být, jen ať se kšefty hejbou, když máme tu krizi.
Paní madam
Při této příležitosti jsem si vzpomněl na Zuzanu Odvrhnutou, dříve Paroubkovou. Ani nevím proč, ale je mi jí trochu líto. Manžel ji po desetiletích manželství odvrhnul, aby sdílel lože s mladší a dle jeho názoru možná krásnější či reprezentativnější dámou. Nevím, co ho ke změně vedlo. Možná nějaký graf, nicneříkající barevné sloupečky, kterými se jako horoskopem Jiří řídí. Možná jenom pnutí ve stárnoucím mozku (potkává to i jiné, mladší). Teď už zbývá jen počkat, zda-li se jedna či druhá neodhodlají po vzoru paní prezidentové Šarkézyové k zásadnímu odhalení, aby si pojistily vztah (v případě současné) nebo případně aby dokázaly (v případě minulé), že nepatří do starého železa.
Jedno vím jistě. Jirkovi by to nevadilo, protože "Socdem je sexy".
Zdroj fotky
čtvrtek 4. června 2009
Banka neinspirovaná klienty
To jsou ale řečeno slovníkem vzdělanců a Mgr. et Mgr. Laholy marginálie, kterými se netřeba zabývat a věnovat jim větší pozornost. Reklama není automat na pravdomluvnost a chudák, kdo tomu věří.
Bylo, nebylo. Tedy bylo. Zkraje roku jsme od radnice dostali neodolatelnou nabídku si za mrzký peníz koupit byt, ve kterém žijeme více než dvacet let (přesněji 23 let). Byt a potažmo dům pochází z předsorelovské epochy raně bolševické architektury s dozvuky zmršeného a odfláknutého funkcionalizmu, což se projevuje prakticky na všem, na co doma sáhneme. Jako vzorný klient RB jsem si pomyslel, že po jedenácti letech (začínal jsem ještě u Expandie), co jim nemalými poplatky přispívám na rozvoj blahobytu a trvale rostoucí křivku meziročního nárůstu cash flow, mohl bych se domoci nepatrné půjčky se splatností 10 let. Slečna za přepážkou se tvářila důležitě, měla plno vhodných a patřičných poznámek o tom, jaké další superhyper výhodné produkty bych si měl ještě přivázat jako kámen na krk před skokem do tůně a nakonec z ní vypadlo: můžeme vám půjčit o 30% méně na dobu sedmi let, a to vše při hypervýhodném úroku 16%. Mám ale pro vás dobrou zprávu, pokud si seženete ručitele, mohu vám nabídnout úrok pouze a jenom 15,5%. Trochu se mi zatmělo před očima, pamatuji si jen, že jsem ji málem poslal tam, kam gentleman dámu neposílá. Slečna nejspíš vycítila, že se mi její nabídka kvalitní půjčky příliš nelíbí (ukažte mi hlupa, kterému ano - nejspíš to bude ten stejný idiot, kterým se RB nechává pravidelně inspirovat) a ani moc neprotestovala, když jsem jí suše iznámil, že o její nabídku opravdu nemáme zájem a že půjdeme o dům dál.
Zde by se slušelo napsat, že zazvonil zvonec a pohádky byl konec.
Zvonec zazvonil. Na druhém konci skrytého čísla byla slečna, která mi oznámila, že mají v systému RB otevřenou moji žádost o půjčku a že potřebuje vědět, co s ní má dělat. Pamatujíce na své slušné vychování jsem jí oznámil, velmi slušně a korektně (což mají v RB zajisté uloženo, protože si vše pro zkvalitnění péče o zákazníky nahrávají) oznámil, že nabídka kvalitního úvěru pro mě toliko kvalitní není a že o tento úvěr opravdu nemám zájem, což jsem ostatně již oznámil před několika týdny oné ženské na přepážce (odmítám používat termín "Osobní bankéř", to je jen vějička na hejly co neví, že 5+5 není 13,5).
Zde by se opět slušelo napsat, že pohádka po zvonci skončila, leč není tomu tak. V mezidobí jsem si našel jinou banku a začal vyřizovat hypotéku. Obstaral jsem si nový odhad na byt (banka považovala odhad Statutárního města za nevěrohodný), všechny elvéčka, výpisy z katastru, kopii mapy, daňové přiznání (už jste někdy zkusili podat daňové přiznání v lednu? je to pěkný horor, financové ještě spí zimním spánkem a daňový poplatník je jen obtěžuje, což se vedoucí Finančního úřadu Brno III vyjádřil na moji adresu velmi zřetelně), doklad o bezdlužnosti na zdravotní pojišťovně, opět finančním úřadu a sociálce, potvrzení od města, že mi opravdu byt prodává a až jej koupím, tak bude můj, potvrzení o příjmech manželky a myslím, že jsem určitě ještě na polovinu věcí zapoměl.
Teď by měl konečně zazvonit zvonec.
Zazvonil.
Zrovna jsem byl někde mezi Jilemnicí a Peckou.
Volala mi finanční poradkyně, která zařizovala hypotéku a oznámila mi převelesladké tajemství.
Raiffeisen Bank mě zavedla do registru dlužníků, protože jsem si u nich požádal o půjčku.
Pokud jste četli až potud pozorně víte, že jsem ji podvakráte odmítnul.
Možná jste i zaregistrovali, že až potud jsem se choval jako civilizovaný člověk a ne jako hulvát.
Pravděpodobně by v tuto chvíli audiozáznam RB odhalil, že jsem odložil masku gentlemana a na telefonistku jsem řval tak nevychovaně, že z toho má dodnes noční děs s nepravidelným únikem moči. Opravdu jsem se příliš nekontroloval a když mi oznámila, že na mě moje "osobní bankéřka" nemá čas v době, kdy mám čas já, ztratil jsem nad sebou kontrolu zcela.
Nemá smysl se o této příhodě rozepisovat více, než je třeba. Já si ponaučení vzal a doporučuji ho i ostatním - jdete-li se do banky zeptat, půjčili-li by vám nějaký groš, chtějte od nich současně i potvrzení na hlavičkovém papíře, že o žádnou půjčku nežádáte. Jinak se třeba dočkáte nemilého překvapení. Já svůj hlavičkový papír dostal druhý den a byt už je můj.
PS: psáno pro Páju
úterý 2. června 2009
Na každým šprochu
Já si myslím, že ano. Všimněte si, že před každými volbami ČT do vysílání zařazuje pořady, které mají lehce a podvědomně připomenout, že komunisti jsou xxx (dosaďte si sami). Teď je to Milada Horáková, před minulými volbami to bylo stažení natočeného dokumentu "Po stopách hvězd", před tím zase Zdivočelá země. Ať mi nikdo netvrdí, že to nedělají schválně.
Mimochodem - Jiřina Švorcová byla za mlada pěkná šťabajzna.
Nejsem komunista, nikdy jsem v této straně nebyl a nikdy jsem je nevolil. Přesto jsem toho názoru, že televize by měla být nestranná, protože za to ji platíme a za tímto účelem byla zřízena.
pondělí 1. června 2009
O čem jsem chtěl psát
Pak jsem zapnul rádio na jiné stanici, tedy na "Nové brněnské rádio Čas" a nestačil jsem se divit. Tedy divit, žasnout, nevycházet z údivu, kroutit hlavou a krčit rameny. Dnes spadlo letadlo, už je to několik hodin. Ale tady, protože to je POHODOVÉ rádio, tady vám to neřeknou. Jako tehdy, když se teroristi trefovali do věžáků na Manhattanu. Moji kolegové v práci tehdy taky upřednostňovali pohodová rádia, takže jsem se o tom dozvěděl až večer v televizi. Netvrdím, že zprávy musí být za každou cenu krvavé, jak nám předvádí třeba TV Nova, ale toto už mi přijde přinejmenším pokrytecké.
Edit: jednalo se o letoun Airbus A 330-203 F-GZCP, provozovaný Air France. Zde je fotografie tohoto stroje, když je ještě v továrně natřený zelenou základovkou.