neděle 6. prosince 2009

Prim Sport od MPM Quality

Kdysi jsem se zmínil, že bych si v tomto designu dovedl představit novodobé Prim Sport. Určitě by jim to slušelo víc, než co nabízí Elton jako PRIM Sport Q 41, které se mi osobně zrovna dvakrát nelíbí. Přesto se nemohu ubránit dojmu, že si MPM Quality při vší té rétorice o luxusních hodinkách a Czech Made, trochu naběhnul na vidle. Jak jinak máme vnímat lapsus, jakým je fotografie na webu, mající za úkol propagovat Prim Sport s automatickým kalibrem "Prim 1612 D" (ve skutečnosti se jedná o čínský strojek SeaGull ST-16).

Ale k věci. Na stránce propagující Prim Sport (model RSG44-WHITE-1) je zveřejněna fotografie, kterou jsem si sem vypůjčil. Jsou na ní designově neurážející a líbivé hodinky (číňani tento typ hodinek umí, zkušenosti nabrali na výrobě fejků Rolex, Omega apod.), sice nikterak originální, ale proč ne. No a na propagační fotografii, se kterou se někdo musel vybabrat, je lapsus v podobě zcela uhnutého datumu. Nejen, že datový věnec nelícuje proti okénku, ale i potisk jde tak nějak "šejdrem", jednička a čtyřka nejsou zcela rovnoběžné.

Druhý lapsus je označení 17 Jewels na ciferníku. Číňan ho asi bezrozmyslu okopíroval z původního modelu Prim Sport (kalibr 68), protože tento strojek má kamenů 21.

Včera jsem se zmínil o majstrštyku, který se podařil PR oddělení MPM Quality tím, že vsunuli svoje logo coby sponzora pořadu před pořad věnovaný konkurenční značce Prim Manufacture 1949. Dnes je musím naopak zepsout, protože takovéto hodinky bych si určitě nekoupil.

Post scriptum: rozmohl se nám tu nešvar, kdy výrobci označují překupované hodinové strojky vlastním popisem. Sice tím možná neznalé zákazníky navnadí a možná se jim podaří i vzbudit dojem (podvrženého) luxusu, ale určitě to není zcela fér. Jenže jak by pak výrobci (a tím nemyslím jen MPM Quality) obhájili svoji reklamštinu o "luxusních" hodinkách s "precizními" strojky, když by se profláklo, že je kupují za několik dolarů kus z Číny. To se týká i "renomovaných" značek, jako je Timex, Invicta etc. Z řady vyčnívá snad jedině Timefactors, kteří u modelu Precista PRS-5 přiznávají čínský kalibr SeaGull ST-19, ovšem v tomto případě se jedná v podstatě o skoro původní Venus 175, který SeaGull vyrábí na lince, kterou odkoupil po ukončení výroby tohoto kalibru ze Švýcarska a který se liší jen v nepatrných detailech). Ono to zatím funguje i u Swiss Made značek, které se rády ohání tradicí pomalu až do padesátého kolena, ale ve skutečnosti (skoro) všichni montují do hodinek identické strojky ETA/Valjoux, v lepším případě Sellita. Více jsem o tomto tématu napsal zde.

Fotografie hodinek pochází odtud
Fotografie strojku se sundaným rotorem a plastovou distanční vložkou pochází odtud