úterý 29. prosince 2009

Co by pomohlo v boji s drogami?

Sdělovací prostředky mají zase žně. Sotva přešly vánoce (velké téma), vyplnila čekání na ohňostroje, požáry a utržené končetiny (další velké téma) informace o popravě pákistánského pašeráka drog v Číně.
Co by pomohlo v boji s drogovými závislostmi u nás? Hovořit o kriminalizaci není in, přesto se mu nevyhnu. Protože jsem v minulém století pracoval s drogově závislými, vytvořil jsem si na tuto problematiku celkem nesmlouvavý postoj.

  1. Legalizace
    Podle humanistů, eurohujerů a zelených bolševiků kriminalizace uživatelů drog nic neřeší. Možná i z tohoto důvodu bylo nedávno stanoveno, jaké množství může dealer mít u sebe, aniž by se musel bát postihu. Proč píšu dealer a ne uživatel? Protože uživatel je většinou v takovém mentálním stavu, že už nějaké množství neřeší. Pokud zde nešlo o ulehčení práce dealerů drog, pak mě napadá jedině varianta, že si zelení chtějí na svých sjezdech pořádně zahulit... Už původní znění o menším než malém je strašidelné, nová úprava tomu jen nasadila korunu šaška.
  2. Kriminalizace
    Kriminalizace spotřebitelů nic neřeší s jedinou vyjímkou - a to, jsou-li současně dealery. V takovém případě (a z minulosti vím, že policie uměla velmi efektivně z uživatele dealera udělat) by měl tento člověk skončit v takovém vězení, kde si opravdu nevrzne, pardon - nešlehne.
  3. Panika
    Na jedné konferenci vyprávěl vedoucí střediska z Polska o situaci, která nastala v jejich městě (tuším se jednalo o Lublin, ale nejsem si jistý na 100%). Tamní policie velmi nesmlouvavě vyčistila město od dealerů, což způsobilu převis poptávky nad nabídkou a řada drogově závislých velmi rychle přišla do center. Pamatuji se, že to tehdy onen člověk komentoval jako první a poslední užitečnou pomoc ze strany státu.
  4. Metadonová klika
    Velmi populární je tzv. konstituční "léčba", kdy je drogově závislým jedincům podáván metadon či jiná náhražková látka. Dokonce existuje teorie, že když se těmto lidem bude postupně snižovat dávka, vlastně se bezbolestně dostanou ze závislosti. Je to blud. V metadonových programech, které si pro sebe uzurpuje několik málo organizací, tečou obrovské peníze. Ach ty peníze, že by i zde byly až na prvním místě? Jaký důvod ale bude mít drogově závislý feťák zkoncovat se svojí závislostí, když hned po ránu dostane zadarmo první dávku? Kdyby vám někdo do auta zadarmo lil benzín, taky byste dobrovolně přestali jezdit? Tak to chci vidět...!
  5. Harm reduction
    Levnější varianta předchozího se jmenuje Harm reduction, což znamená bezplatnou výměnu stříkaček a jehel. Tento program možná funguje v počátečních fázích závislosti, v závěrečné fázi je zcela irelevantní, neboť takový drogově závislý feťák se šlehne klidně vrtačkou na záchodě. Byť je to levnější, než předchozí metoda, jedná se o velmi nákladný program s pochybným koncem. Jediným pozitivem je, že organizace toto provádějící má kšeft.
  6. Odpovědnost
    Odpovědnost člověka za jeho život je v bolševické Evropě pouhou utopií. Když se podíváme na náš solidární zdravotní a sociální systém, pak je úplně jedno, je-li vaše nemoc způsobena "náhodou", nebo jste si ji přivodil v souvislosti s konzumací alkoholu, cigaret, drog či jídla. Samozřejmě, že na tento systém, který je nespravedlivý vůči poctivým lidem, doplácíme my všichni. Léčba na detoxifikačním oddělení je velmi drahá, v roce 1998 se jednalo o částku cca 140.000 Kč na jeden den, přičemž léčba trvala týden! I když bolševici velmi neradi sahají na brebendy, zvláště před volbami, do budoucna bude třeba tento problém otevřít a řešit.
Ačkoliv je konec roku a lidé mají spíše tendeci slavit, zvolil jsem poněkud závažnější téma. Současná Evropa je velmi slabá v boji s čímkoliv, drogové závislosti nepočítaje. S tím musíme počítat.