čtvrtek 5. listopadu 2009

Veřejnoprávní médium nebo zlatý důl?

Od rána nás veřejnoprávní rozhlas veřejné služby masíruje kampaní za nepodpoření senátorského návrhu na zrušení koncesionářských poplatků. V publicistické části ozvěn dne vystoupil zcela nezaujatý mluvčí rozhlasu a naprosto nestranně a vyváženě poreferoval o tom, jaké katastrofální důsledky pro tuzemskou demokracii by zrušení koncesionářských poplatků měl.

Považuji to za blábol, protože:
- stav demokracie nejen u nás, ale v celé EU je tristní
- politici již nyní kontrolují televizi a rozhlas skrze Radu pro rozhlasové a televizní vysílání
- rozhlas i televize provozují celou řadu kanálů, které s "veřejnou službou" nijak nesouvisí.

Například:
Jaký význam má pro veřejnoprávní prostor pořad typu "Když hvězdy tančí" (zpívají, sportují, žerou, inkasují honoráře..)? Žádnou. Tento pořad může vysílat klidně i komerční televize, která si na něj ale musí vydělat z reklamy. I díky tomu je daleko efektivnější (viz můj starší blog o natáčení televizního filmu Alma). Celá ČT1, ČT2 i ČTfotbal by klidně nemusela existovat a veřejnou službu by mohla dělat pouze ČT24, která by tak konkurovala pouze Z1.
U českého rozhlasu je situace zcela stejná. Zrovna dnes jsem kousek od Mohelnice narazil na billboard, který propaguje regionální vysílání Českého rozhlasu. Proč, soudruzi? Protože nemusí šetřit, protože mají svoje jisté. Když nezaplatíte, můžete očekávat obsílku od nějaké populární právní kanceláře, či rovnou exekutora.
Evropa se potýká s krizí a kdo pracuje v soukromém sektoru ví, že dnes se šetří všude. Jen v televizi a rozhlase se šetřit nemusí (plat ředitele je až 230.000 korun měsíčně). V připojeném grafu (zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct/hospodareni/zamestnanost.php) se dozvíme, že ČT zaměstnává 2950 osob a průměrná měsíční mzda je 34.653 korun. Co bude určitě zajímat ty, kdo byli z důvodu ať již reálné či zástupné krize vyhozeni na dlažbu je, že meziročně neustále narůstá počet zaměstnanců. Není spíše obvyklý opačný trend? Zajímavé jsou rovněž informace uvedené zde.
Moje názory se vyvíjí, to je jasné a každý, kdo mě zná, si toho nemohl nevšimnout. Dnes už bych se vůbec nebránil představě toho, že ten obrovský moloch "veřejné služby" (či občas "službičky") by byl zprivatizován. Pro veřejnou služby by zůstal zachován kanál ČT24 a Rádio Česko, ostatní programy my mohly v klidu soupeřit s Novou, Primou, TV Agel - Barrandov, HBO a nějakými veselými kanály pro pány, které rovněž nabízí jistou - veřejnou -službu.

PS: příznivcům veřejnoprávní České televize bych rád připomenul starší kauzu, kdy se snažili zpoplatnit internetové přípojky. Asi si myslí, že internauti nedělají nic jiného, než že sjíždí (často placený) placený obsah jejich internetového vysílání.