sobota 28. listopadu 2009

Rizika členství v EU

Nedávno jsem narazil na článek (mého dobrého známého) Aleše France, ve kterém se věnuje rizikům členství v EU. Protože není zvykem toto téma podávat srozumitelně a jemu se to podařilo, dovolím si sem vložit odkaz na celý článek.

Ukázka

1. Historie Evropy ukazuje, že dosud vždy vedly snahy o sjednocení Evropy do jediného nadnárodního celku k potlačení svobody obyvatel a k diktatuře. Ve 20. století vedly prokazatelně právě tyto snahy ke 2. světové válce. Naproti tomu demokratické uspořádání se v Evropě uskutečňovalo v rámci svrchovaných nezávislých států.

2. Systém vládnutí v demokratických státech vychází z principu dělby moci, který umožňuje vzájemnou kontrolu mocenských orgánů a zahrnuje pojistky proti jejímu zneužití. Je zde i jasná odpovědnost jednotlivých mocenských orgánů. Naproti tomu v totalitních státech se uplatňuje jednota moci, kdy výkonná moc je současně nadána zákonodárnými i soudními pravomocemi a není zde jasně vymezena odpovědnost mocenských orgánů. Nejsou dány ani nepřekročitelné meze uplatňování moci vůči občanům. Systém EU neobsahuje dělbu moci. Naopak spojuje moc zákonodárnou a výkonnou. Zákonodárnou mocí jsou v EU nadány Rada EU a Evropská komise, tvořené představiteli výkonné moci. Takovéto spojení legislativy a exekutivy spolu s absencí účinných pojistek proti zneužití moci a jasného vymezení odpovědnosti mocenských orgánů vždy v historii vedlo k nástupu nedemokratického, totalitního systému.

3. Vstupem do EU státy ztrácejí zásadní atributy své svrchovanosti (suverenity). Nemohou samostatně rozhodovat o svých podstatných hospodářských otázkách, měně, zahraniční politice ani otázkách bezpečnosti.