Jak už tady před nedávnem zaznělo, i my jsme se stali majiteli bytu, který nám v rámci privatizace prodalo město. Záhy se vytvořilo společentví vlastníků, kterému předsedá slovy předsedy "grémium moudrých". Již první schůze společenství stačila k tomu, aby mě sousedi přestali zdravit. Důvody byly dva. Za prvé jsem nesouhlasil s tím, aby milé zlaté grémium mohlo bez valné hromady nakládat s částkou 200.000 korun (místo do té doby platných 50.000 korun) a za druhé jsem začal zcela bez skrupulí tepat do záměru zateplit dům. Protože jak jsem uvedl výše, zateplení je trend a grémium moudrých je vale navázáno na stavební firmy. Kromě toho zde je pro ně obrovská vábnička v podobě dotace od MŽP (cca 2.500.000 korun, z hlediska celkového objemu jako když plivne do rybníka) a cca 10.000.000 korun od města.
Dnes jsem konečně našel vyúčtování za energie, tak jsem začal trochu počítat:
- Rekonstrukce má stát celkem cca 20.000.000 korun (spíš ale víc)
- Náklady po započítání dotace MŽP a Magistrátu jsou celkem 8.000.000 korun
- Náklady přepočteny na byt (tato hodnota je pouze orientační, ve skutečnosti majitelé 2+1 zaplatí méně a 3+1 více) činí při 40 bytech 200.000 korun
- Roční úspora za teplo činí cca 10.000 korun (pokud počítám, že úspora energie je cca 68% nákladů)
Je to snadné, že? Tak proč mi na tuto otázku odmítlo grémium moudrých na schůzi společenství vlastníků odpovědět? Domnívám se, že proto, aby ostatní majitelé bytů nezačali cukat a přemýšlet o tom, jestli se vyplatí investovat do něčeho, co má návratnost 20 let.
Já bych navrhnul kromě tohoto i alternativní řešení:
- Kolik by stálo vybudování vlastní kotelny a jaké náklady na teplo bychom měli potom?
- Kolik by stálo pouhé opravení střechy + pláště budovy?
- Kolik by stálo pouze selektivní zateplení zadní strany budovy?